Online Danışmanlık

Online danışmanlık, teknolojinin insan yaşamında edindiği yerin artması itibari ile giderek artan şekilde yürütülen, bireysel danışmanlığın Skype, Zoom gibi uygulamalar aracılığı ile yapılmasıdır. Çalışma hayatının yoğunluğu arasında psikolojik destek almak için vakit ayırılamadığında, yaşanılan semtte ya da şehirde uygun bir danışman bulunamadığında, pandemi veyahut bireysel rahatsızlıklar gibi gerekçelerle yüz yüze danışmanlık hizmetinin tercih edilmediği durumlarda danışma sürecinin video konferans aracılığı ile gerçekleştirilmesidir.

Günümüzde zaman, ulaşım ve yoğun iş yaşamı vb. sebepleri ile birçok kişi yüz yüze danışmanlık desteği almakta zorlanmaktadır fakat teknolojik açıdan imkanların artmasıyla günümüzde oldukça yaygın olan online danışmanlık yurt dışında olup kendi dillerinde danışmanlık desteği alamayan kişiler için de tercih edilebilir bir niteliktedir.

Bunların yanı sıra bazı psikolojik rahatsızlıkların doğası gereği ya da herhangi bir sebepten dolayı yüz yüze danışmanlığa alternatif olarak tercih edilebilen bir yöntemidir.

Online Danışmanlık Süreci

Online danışmanlık internet üzerinden görüntülü ve sesli olarak gerçekleştirilir. Online danışmanlık uygulaması genellikle Zoom ve Skype gibi uygulamalar üzerinden uygulanır. Bu danışmanlık görüşmeleri için internet bağlantınızın olması yeterlidir. Bunun yanı sıra görüşme esnasında sessiz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortam olması gerekmektedir.

Online danışmanlık pek çok ekolde uygulanabilmektedir ve yüz yüze danışmanlık seanslarında çalışılan problemlerin neredeyse tamamı ile çalışılabilmektedir.